Bugun...


Halil Güngör Dokuzlar

facebook-paylas
Pandemi Spekülasyonları
Tarih: 20-11-2020 10:52:00 Güncelleme: 20-11-2020 10:52:00


Ülkemizde pandeminin ilk duyurulduğu Mart ayından buyana her türlü haber her türlü duyum gerek sosyal medyada gerek görsel ve yazılı medyada her dakika her saniye yer bulmayı başardı.  Sağlık bilinçli varlık olan insanın kaybetmekten çok korktuğu bir olgusudur.Sağlık varken değeri bilinmez, lakin elden gitti mi de her şey feda edilebilir hale gelinir.

Her kez bir şeyler fısıldıyor, eğitimlisi, eğitimsizi, bileni bilmeyeni ama herkesten bir fikir duyabilirsiniz. Covid-19 diye adlandırılan virüsü uzmanlar üç kısa temel hareketle kendimizden uzakta tutabileceğimizi en azından bu virüse karşı etkili bir aşı geliştirilinceye kadar bu şekilde bir savunma hattı oluşturabileceğimizi önermekteler. Maske, Mesafe, Temizlik çok kolay lütfen az da olsa çok da olsa bu küçük basit temel kurala riayet edersek savunma hattımız kurulmuş olur. Genel olarak tarihin bize öğrettiği geçmişte güçlü savunma ile yapılan savaşlarda mağlup olma olasılığının çok az olduğunu göstermiştir. Savunan kişi saldırgana karşı her zaman avantajlıdır.

Pandeminin ilk döneminde halktaki korku panik havası insanları en temel gereksinimi olan gıda da eksiklik oluşacak havasına soktu ve maalesef insanlarımız gıda satış noktalarına hücum etti sonuç fiyasko tüketimin çok çok üstünde depolanan gıda maddeleri doğal olarak bozuldu veya böceklendi sonrası çöp…

Enflasyon tüketimin aşırı derece olmasından dolayı yükseldi, açgözlü stokçular çok iş yaparız ümidi ile malları depolarda daha fazla stoklamaya başladı arz talebi karşılamayınca doğal olarak fiyatlar yükseldi.

Şimdi ülkemizde en çok tüketilen Pirinç ile ilgili teknik birkaç bilgi sunmak istiyorum zira Pirinç Pilavı Türk toplumunun en temel besin kaynaklarından biridir. Pilavsız sofra veya öğün nerde ise yok gibidir.

Ülkemizde 1 milyon 200 bin dönüm arazide Pirinç ekimi vardır. Bu ekimden 580 bin ila 600 bin ton arası pirinç elde edilmektedir. Ülkemizde 750 bin ton civarı pirinç tüketilmektedir.  150 bin ton kadar eksik arz ithalatla kapatılmaktadır. Yalnız şu unutulmamalıdır ki ülkemizde lokantalar, restoranlar, fabrika yemekhaneleri, okul yemekhaneleri tam kapasite çalışmadığı gibi Sünnet cemiyetleri, düğün cemiyetleri, mevlit cemiyetleri de yapılamamaktadır. Dolayısı ile uzmanlar üretimdeki açığın olmayacağı kanaatindeler, yani kısacası raflardan tüketim fazlası ürünü kaldırmak gerekmemektedir.

Malum artık kış mevsimi başladı sofralarda bakliyat ürünleri biraz daha fazla yer bulacak, onları da araştırdık, Fasülye, Nohut, Kırmızı Mercimek, Yeşil Mercimek, Bulgur ve türevleri ülkemizde yeteri miktarda var hatta Nohut şuan iç stoğun çok üstünde üretiminden dolayı ihracata bile gönderilmekte imiş.

Hülasa kim ne derse desin ülkemiz de GIDA ile ilgili bir sıkıntı oluşmayacağı gibi, raflardan tüketimin üstünde evde stok yapmanın hem ev ekonomisine zararı, hem ülke ekonomisine zararı var…

Sağlıklı günler gelinceye kadar üç temel kurala uymak dileğiyle. T.M.M.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI